RSS
 

Świderski… Zalew!

02 kwi

Otwockie sosny, wspaniałe powietrze, Świder ze zdumiewająco czystą wodą– przyciągają ludzi jak magnes. Wzmaga się run na otwockie okolice. Naukowe autorytety wypowiedziały się bowiem, że obecność sanatoriów chorób płucnych i innych odmian gruźlicy, przy zachowaniu pewnych przepisów sanitarnych, nie stwarza najmniejszego zagrożenia epidemiologicznego. 

Każdej niedzieli, w sosnowych lasach wielu jest odpoczywających, brzegi Świdra zapełnione są ludźmi spragnionymi pobytu na świeżym powietrzu. Odpoczynek ten jednak ma mankamenty. Woda w rzece jest za płytka. Kąpać się nie można. Uprawianie sportów wodnych jest prawie niemożliwe. Mało jest też zorganizowanych ogólnodostępnych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych z bazą noclegową, restauracjami, wypożyczalniami itp.
Jest mało. Ale będzie więcej. Miejskie władze, doceniając ogromne znaczenie walorów Otwocka, chcą z niego i okolic zrobić miejscowość turystyczno-wypoczynkowo-uzdrowiskową.
Jest w tej dziedzinie plan, który dla każdego człowieka interesującego się choć trochę organizacją odpoczynku – stanowi prawdziwą „bombę”. Oto nad Świdrem powstanie zalew wodny! W tej chwili, w „Hydroprojekcie” opracowuje się projekt spiętrzenia rzeki. Powinien on być gotowy w listopadzie.
Dzięki spiętrzeniu uzyska się kilkudziesięciohektarowe jezioro. Ponadto rzeka, na sporym odcinku również będzie miała podwyższony stan wody, tak aby można się było kąpać.
Prace nad rzeką powinny się rozpocząć w przyszłym roku. Ale, aby nie „zasypiać gruszek w popiele” – już teraz, z planu „giganta”, który przewiduje po trzy ośrodki ogólnodostępne po każdej stronie rzeki – rozpoczęto zagospodarowywanie głównego punktu wypoczynkowego: Bojarowa nad Świdrem. Bojarów – to m. in. 20 ha pięknego lasu nad wodą.  Znajdą się w nim: camping, parkingi, plaża, bar, urządzenia sportowe, sanitarne itp. Warszawa i okolice zyskają nowe miejsce masowego uprawiania sportów, co dla terenów nie najbogatszych w wodę – ma znaczenie kolosalne.
Poza planami miejskimi, w których spiętrzenie Świdra i wzniesienie nad nim nowych obiektów stanowi pozycję najpoważniejszą i najatrakcyjniejszą – jest jeszcze obszerny plan powiatowy. Zamierzenia są interesujące i będziemy o nich jeszcze nieraz pisać, tym razem jednak chcielibyśmy się skoncentrować nad sprawą – według naszej oceny – najważniejszą.
Narzekamy na to, że w województwie jest duża rozpiętość między ośrodkami zamkniętymi (zakładowymi) a ogólnodostępnymi. Otwock postanowił u siebie nie dopuścić do tej sytuacji. Wszystkie pieniądze, przeznaczone na rozwój ośrodków turystyczno-wypoczynkowych, idą – rzecz jasna – na obiekty ogólnodostępne. Ale fundusze miejskie i powiatowe są ograniczone. Postanowiono więc wykorzystać ogromne zainteresowanie różnych zakładów pracy terenami nadświdrzańskimi. Wzrosło ono zwłaszcza w związku z planami spiętrzenia wody w rzece. Jest już wielu chętnych do budowania nowych obiektów. Władze miasta i powiatu są tym projektom przychylne, pod pewnymi jednak warunkami. Nie chcą obiektów poodgradzanych, zamkniętych dla ogółu turystów. Budowanie nowych obiektów przez fabryki czy instytucje będzie związane ze świadczeniami na rzecz ośrodków ogólnodostępnych. Wspólnie też będzie się planować sieć wodno-kanalizacyjną itp.; w tym duchu są już zawarte umowy. W 1968-70 roku w Józefowie powstanie ośrodek Dyrekcji Okręgowej Poczty i Telekomunikacji. Będą tam: stołówka, kawiarnia, plaża, kąpielisko, przystań sportów wodnych, parking, pole namiotowe, urządzenia sportowe i oczywiście tzw. baza noclegowa. Poza tą ostatnią, wszystko w ośrodku udostępni się również „wolnym” turystom.

Umowy jednak, to jedna sprawa. Ich egzekwowanie – druga. Potrzeba więc będzie dużo uporu, energii i stanowczości. A ponieważ cech tych nie brakuje otwockim władzom – jesteśmy pełni nadziei, że w tej części naszego województwa, mającej duże walory turystyczne, uniknie się błędów popełnionych przy organizacji innych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych.

 

(bl)
Trybuna Mazowiecka, rok 1968.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz