RSS
 

Otwocka „dwójka” przed terminem.

12 kwi

Żołnierze uprzątają plac wokół nowego budynku otwockiej szkoły nr 2.

 

W nowej szkole nr 2 rozpoczną naukę dzieci Soplicowa – dzielnicy Otwocka.
Według planu, szkoła miała być oddana dopiero w IV kwartale br. W gorącym dla budowlanych okresie, dzięki życzliwemu stosunkowi dyrekcji WPB-3, wysiłkowi robotników i inżynierów właśnie w dniu dzisiejszym – jak nas poinformowała kierowniczka – Barbara Karpińska, szkoła nr 2 będzie oddana do użytku.
Szkołę wybudowano z funduszów państwowych przy pomocy społeczeństwa. W pracach budowlanych i wykończeniowych ofiarnie pomagali żołnierze Warszawskiego Pułku Obrony Terytorialnej im. Wł. Broniewskiego.
15 października br. z okazji 150 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, szkoła otrzyma jego imię. Uroczystość ta będzie połączona z odsłonięciem pomnika Tadeusza Kościuszki przed budynkiem szkoły. Ma to właśnie tu, w Otwocku, szczególną wymowę.
W 1942 roku [powinno być 1941] hitlerowcy wysadzili w Otwocku pomnik Tadeusza Kościuszki. Był to odwet za zniszczenie przez młodzież swastyki znajdującej się przed siedzibą tamtejszych władz okupacyjnych [zniszczenia godła dokonał Sławomir Lewiński]. Po wyzwoleniu powstał komitet odbudowy pomnika, brak było jednak środków na realizację przedsięwzięcia.
Odsłonięcie za półtora miesiąca pomnika Tadeusza Kościuszki będzie hołdem, złożonym patriotycznym tradycjom miasta i jego młodzieży, szczególnie bogatym w okresie okupacji hitlerowskiej. Pomnik, którego twórcą jest artysta rzeźbiarz, Bronisław Koniuszy, zostanie wzniesiony ze składek mieszkańców miasta. Inicjatorem budowy jest Miejski Komitet Frontu Jedności Narodu.
Na podkreślenie zasługuje społeczna postawa Powiatowego Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług, którego członkowie pokryli znaczną część kosztów wzniesienia pomnika.

 

(Sob.)
fot. Wojciech Rybak
Trybuna Mazowiecka, rok 1967.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz