RSS
 

Strajk w sanatorjum „Zofjówka”. Kilkuset umysłowo chorych pod opieką policji.

05 cze

 

W sanatorjum dla umysłowo chorych w Otwocku „Zofjówka” wynikł zatarg pomiędzy pracownikami fizycznymi w liczbie 45, a dyrekcją. Otrzymują oni mieszkanie z utrzymaniem i wynagrodzenie pieniężne. Większość z nich, czyli 36 dostaje po 89 zł miesięcznie. Dziewięciu zaś pozostałych tylko po 55 złotych.

Robotnicy twierdzą, że są przeciążeni pracą i źle odżywiani. Żądali więc, aby dyrekcja sanatorjum powiększyła personel i dawała nieco lepszy wikt. Prócz tego zażądali wyrównania płac wszystkich pracowników do 89 zł miesięcznie.

Ponieważ dyrektor sanatorjum, dr Frustig nie zgodził się na te warunki, sprawa oparła się o inspektora pracy. Kilkakrotnie jednak konferencje i pertraktacje nie dały wyniku. W końcu dr Frustig zaproponował arbitraż rządowy, na co znów nie zgodzili się pracownicy.

Zatarg zaostrzał się z dnia na dzień, aż wreszcie wczoraj o g. 5 po południu wybuchł strajk w sanatorjum. Dyrekcja odpowiedziała na to wstrzymaniem wydawania wiktu. Wobec tego założono doraźny fundusz strajkowy.

W obawie przed następstwami, dyrekcja prosiła władze bezpieczeństwa o pomoc, wobec czego teren sanatorjum obstawiono posterunkami policji.

Jest to konieczne również z tego względu, iż w sanatorjum przebywa kilkuset umysłowo chorych, którzy pozostając bez dozoru mogą stanowić groźne niebezpieczeństwo dla otoczenia, a w razie wydostania się z zakładu, dla całego Otwocka.

Nastrój wśród strajkujących jest stanowczy. Są przekonani, że wysunęli słuszne żądania.

 

5-ta Rano, rok 1933

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz