RSS
 

21 lipca 1943r., środa

21 lip

Udane ataki na budynki Zarządów Gmin w Wiązownie, Falenicy i Karczewie, które miały miejsce 19 lipca rozjuszyły Niemców, którzy 21 już lipca zorganizowali akcję odwetową. Skierowano do niej 150 funkcjonariuszy Schupo i 50 żołnierzy Wehrmachtu. Aresztowali oni w Świdrze 31 osób. 20 zatrzymanych przekazano służbie bezpieczeństwa w Warszawie, a pozostałych 11 policji kryminalnej w Otwocku[1].

Aresztowania te odbiły się szerokim echem również w Warszawie. Ludwik Landau zanotował w swoim dzienniku pod datą 22 lipca, że tej nocy odbyła się wielka blokada pod Warszawą, na linii otwockiej – w Otwocku, Świdrze, Józefowie, Aninie i innych. Podobno hasło do niej dało spalenie poprzedniej nocy budynków 5 gmin – w Wawrze, Falenicy, Karczewiu i innych. Charakterystyczne, że przy wybieraniu ofiar obok dokumentów oglądano podobno i … ręce: wybierano widać w ten sposób ową znienawidzoną inteligencję. Oczywiście nie zaniedbano okazji wyszukiwania i wymordowania przy tym i Żydów.[2]


[1] J. Adamska, Kronika Ruchu Oporu w okupowanym powiecie warszawskim w latach 1939-1944, „Rocznik Mazowiecki”, T. V, 1974, s. 244.
[2]
L. Landau, Kronika lat wojny i okupacji, Warszawa 1963, T. III, s. 68.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz