RSS
 

Koszmarna kotłownia

03 gru

Mieszkańców osiedla na ulicy Andriollego i znajdującego się w pobliżu osiedla pracowników służby zdrowia – prześladuje koszmar.

Jest to dymiąca i sypiąca żużlem kotłownia. Mieszkańcy z pobliskich domów już w 1963 roku rozpoczęli interwencje. Na razie ustne lub telefoniczne. Nie przyniosły one pozytywnych rezultatów. W lutym 1966 wystąpiono więc za pośrednictwem radnego – Antoniego Sodólskiego – do Wydziału Organizacyjno – Prawnego MRN [Miejskiej Rady Narodowej] w Otwocku z prośbą o zajęcie się tą sprawą.

Odpowiedzi udzielono szybko. Była ona pocieszająca. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, Zakład Remontowy – pismem z dnia 5.III.1966 r. zawiadomił (m.in. radnego), że „opierając się na wyjaśnieniach DBOR w Otwocku podaje się, że w sezonie letnim bieżącego roku zostanie w kotłowni La Montea zainstalowana aparatura odpylająca, co w wybitny sposób poprawi sytuację na omawianym odcinku”.

Wśród zainteresowanych zapanowała radość. Za wcześnie. Przeszło lato, jesień, zima. Potem cały rok 1967, a kotłownia jak dymiła, tak dymi dalej.

Pisma, które kursują między radnymi, a odpowiednimi władzami urosły już w dość pokaźny stos. Po obłędnym wprost zamieszaniu, ze składanymi w różnych wytwórniach i fabrykach, zamówieniami na urządzenia odpylające – wydawało się na jesieni ubiegłego roku, że wszystko jest na najlepszej drodze. Postanowiono bowiem przejść na inne urządzenia odpylające, niż wskazuje dokumentacja kotłowni La Montea.

Mamy marzec 1968 r. a w Otwocku sytuacja bez zmian. Nie można otworzyć okna, bo pył węglowy zasypuje mieszkania. Trzeba uważać na oczy, bo drobiny żużlu uszkodziły niejedno okno. Jedyną nadzieją, że już niedługo przestanie się palić w kotłowni. Na jakiś czas koszmar przestanie dręczyć ludzi. Ponieważ nie jest to jednak wyjście – prosimy prezydium MRN o informację kiedy konkretnie kotłownia przestanie dymić? Zanieczyszczenie powietrza nie jest sprawą bagatelną. Przypominamy, że w roku 1966 wydana została ustawa o ochronie powietrza atmosferycznego przed zanieczyszczeniem.

(bl)
Trybuna Mazowiecka, rok 1968.

 

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz