RSS
 

Co słychać w Otwocku?

13 lut

Otwock systematycznie się rozbudowuje, powstaje wiele nowych osiedli mieszkaniowych, niezależnie więc od adaptacji i modernizacji obiektów w rejonach starej zabudowy każdego roku przybywa placówek handlowych i usługowych tam, gdzie oddawane są nowe budynki mieszkalne. W bieżącym roku na przykład w osiedlu Stadion przybył nowy samoobsługowy pawilon ogólnospożywczy o powierzchni 567 m kw. Poza tym w najbliższym czasie otrzymają mieszkańcy tego rejonu pawilon handlowo-usługowy z artykułami przemysłowymi, spożywczymi i warzywami; będzie tu również fryzjer, punkt ZURiT, kantor przyjęć odzieży i bielizny białej do prania, zakład szewski i jadłodajnia. Trwa także budowa pawilonów w osiedlu Batorego i Warszawska. Niedawno oddano sklepy przy ul. Rycerskiej i w Świdrach Wielkich. Dobiega też końca budowa dwu obiektów przy ul. Powstańców Warszawy. W jednym znajdzie nową siedzibę bank, w drugim piętro zajmie administracja WSS, zaś na parterze będzie „Dom chleba”, prowadzący sprzedaż pełnego asortymentu pieczywa, jaki obecnie produkuje piekarnia WSS w Otwocku, a także pierwszy tego rodzaju w mieście sklep garmażeryjny z konsumpcją na miejscu.

Chociaż działa tu 6 usługowych spółdzielni różnych branż, zapotrzebowanie mieszkańców na niektóre specjalności nie jest w pełni pokryte. Podstawowe usługi lokalizuje się w nowo oddawanych osiedlach, jednak budowa sieci towarzyszącej nie zawsze nadąża za „mieszkaniówką”. Niektóre placówki uruchamia się na konkretne wnioski mieszkańców; punkty takie powstaną na przykład w rejonie ulic Żeromskiego i Reymonta, gdzie będą usługi szklarskie i stolarskie. W bieżącym roku przybędzie też m. in. 12-segmentowy wielobranżowy pawilon usługowy przy ul. Kołłątaja; w przyszłości zostanie on rozbudowany o dalszych 12 segmentów.

Planuje się też budowę przy ul. Kraszewskiego 20-stanowiskowej stacji obsługi samochodów „Polmozbytu”, która z racji zlokalizowania przy szlaku turystycznym, tzw. trasie słonecznej, spełniać będzie ważną funkcję dla Otwocka i jego okolic, jako że dotychczas placówki takiej brak. Realizację obiektu założono na dwa lata.

Choć w zakresie chemicznego prania odzieży zapotrzebowanie jest zaspokojone, usługi pralnicze bielizny białej prowadzi tu tylko jeden zakład przy ul. Hożej. Pierwotnie zakładano, że będzie tu samoobsługa, z tą też myślą stawiano pawilon, nie wyposażając go w odpowiednie pomieszczenia magazynowe. Obecnie pralnia ma ok. 10 tys. stałych klientów i chociaż pierze się tu ok. 400 kg bielizny dziennie, a nawet więcej, warunki są opłakane. Wprost trudno się poruszać, toboły z brudną bielizną zawalają przejścia, niemal tropikalny upał i opary stwarzają wyjątkowo trudne warunki pracy. Tym gorzej jest w sezonie, kiedy trafia tu bielizna z kolonii, obozów i zakładów gastronomicznych, których „przepustowość” jest w tym czasie większa.

(hel)

Nasza Trybuna 1976r.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz