RSS
 

6 lipca 1944 r., czwartek

12 lip

W tym dniu oddział DB IV Rejonu zastrzelił urzędnika Policji Kryminalnej z Otwocka, Władysława Zahorowskiego.
Przebieg tej akcji znany jest dzięki relacji Zygmunta Osucha:
Pracowałem wówczas w rzeźni miejskiej, którą prowadził Zygmunt Migdalski „ZZ” szef OS w Otwocku, wykonywałem drobne polecenia, które mi wydawał np. obserwację trasy przejścia przez policjanta policji niemieckiej Zahorowskiego w dniu jego likwidacji na ul. Słowackiego.

Relację tę potwierdza dokument zawierający opinie o byłych funkcjonariuszach Policji Polskiej. Znajdujemy tam opinię dotyczącą Zahorowskiego. Czytamy w niej, że przed wojną, od 1922 r. Zahorowski był funkcjonariuszem Policji Kryminalnej w Białymstoku. W okresie okupacji pracował w niemieckiej policji kryminalnej w Otwocku w stopniu feldfebla. Pełnił funkcję zastępcy komendanta miejscowego posterunku sturmscharführera Otto Schlichta. Dokument zawiera też informację, że Zahorowski został zabity z wyroku organizacji podziemnej, nie określa jednak daty wykonania wyroku.[1]
Według przekazów byłych żołnierzy AK IV Rejonu wyrok ten wykonał Józef Bartosiewicz, żołnierz oddziału DB Migdalskiego.


[1] Archiwum Państwowe m. st. Warszawy. Oddział Zamiejscowy w Otwocku, Uchwały Rady Miejskiej w Otwocku nr. 1263.
Data akcji za: Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939 – 1945. Województwo stołeczne warszawskie, GKBZHwP. IPN, Warszawa 1988, s. 185. Według tego opracowania Zahorowski w chwili śmierci miał 48 lat.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz