RSS
 

24 sierpnia 1944 r., poniedziałek

24 sie

24 sierpnia ukazał się ostatni numer wydawanego od 1 sierpnia dziennika  IV Rejonu Armii Krajowej „Dzień Polski”. Znajduje się w nim odpowiedź na ataki prasy podległej PKWN i oszczerstwa rozpowszechniane przeciwko walczącym w Warszawie powstańcom:

„Gdy patrzymy tutaj na Polaków przybyłych z Rosji w mundurach polskich żołnierzy, pytamy, czy to jest wojsko polskie, czy wojsko partyjne? Wiemy, że pod Lenino dzielnie walczyli. Głęboki ból chwyta nas za serce, gdy słyszymy nieprawdopo­dobne wprost zdanie: w Warszawie faszyści biją faszystów, niech biją, nam nic do tego. Wierzymy, bo z wami rozmawiamy, jesteśmy tego pewni, że tylko nieliczni z was tak myślą. Bo jeśli nie Polacy biją w Warszawie Niemców, ale faszyści biją faszystów – jeśli prawdą jest, że Armia Krajowa i lud warszawski to faszyści – to cóż wam wypada czynić? Bić faszystów (…) – polskiego robotnika z Woli, harcerza – syna dozorcy (…)”.

 W dniu, gdy numer „Dnia Polskiego” z powyższym tekstem trafił do czytelników, NKWD aresztowało redaktora tej gazety, Saturnina Racinowskiego. Niedługo potem został wywieziony w głąb ZSRR.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz