RSS
 

Górzyński Michał (? – 1938)

13 lut

(fot.)

Burmistrz Otwocka w latach 1920-1934, wybrany na tę funkcję w drodze konkursu, który wygrał, prezentując pełną rozmachu wizję rozwoju miasta. Wybitny i zdolny administrator miasta – uzdrowiska w okresie jego największego rozwoju. Osobiście angażował się we wszelkie działania, które służyły tworzeniu prestiżu i wizerunku Otwocka, a także należytemu spełnianiu przez miasto funkcji letniskowej i uzdrowiskowej. W okresie rządzenia Michała Górzyńskiego w Otwocku dokonały się istotne zmiany pozwalające mówić o rozwoju z iście amerykańskim rozmachem.

Zrealizowano wiele inwestycji, m.in. zbudowano nową elektrownię, gmach Szkoły Powszechnej im. Reymonta, gmach „Kasyna”, uliczne studzienki chłonne, drogę łączącą Otwock z szosą lubelską, rozbudowano gmach Gimnazjum przejętego przez miasto, budynek Magistratu, siec oświetleniową, dokonano pomiarów, regulacji i wybrukowania wielu ulic miejskich. Uruchomiono przejazd pod torami oraz dojazd do stacji kolejowej. Burmistrz osobiście wizytował wszystkie inwestycje, sprawdzając tym samym postęp robót. Powołano Wydział Klimatyczny dbający o porządek, stan sanitarny i estetykę miasta, a także Dozór Szkolny, który czuwał nad funkcjonowaniem placówek oświatowych. Dzięki osobistemu zaangażowaniu burmistrza wizytówkami miasta stały się: liczne ogrody i ukwiecone miejsca, spacerowa Aleja Kościuszki, Park Miejski – dysponujący wówczas kortami tenisowymi, terenem do kąpieli słonecznych, zachęcający koncertami orkiestry dętej. Dokonał rzeczy – zdawało się – niemożliwych, zwłaszcza na początku w czasach ubóstwa i niedostatku po zniszczeniach wojennych, niestabilności pieniądza i słabej władzy administracyjnej kraju.

Realizując swoją wizję rozwoju Otwocka, Michał Górzyński umiejętnie współdziałał z Radą Miejską i pracownikami Magistratu. Do podejmowanych działań skutecznie przekonywał właścicieli sanatoriów, pensjonatów, willi, sklepów, cukierni, kawiarni… W latach 1929-1931 był prezesem OKS-u i Honorowym Prezesem Straży Ogniowej. Cieszył się ogromną popularnością i wielkim autorytetem wśród mieszkańców Otwocka.
Górzyński pełnił swoje obowiązki do 1934 r., 20 listopada został aresztowany a w roku 1936 skazany za malwersacje finansowe jakich dokonał będąc burmistrzem Otwocka. Michał Górzyński zmarł w więzieniu w Sieradzu w roku 1938.

 

Opracowała Anna Szymańska-Petryk
uzupełnił Sebastian Rakowski

 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz

 

 
  1. ~vadim lakov

    7 lipca 2016 o 15:51

    Mój dziadek Michał Górzyński, nie był malwersantem. Niesłusznie oskarzony i skazany na więzienie, zmarł w nim z powodu niedostarczenia Mu insuliny.
    Najprawdopodobniej padł ofiarą konkurencji zarzadzającej sopockim kasynem, gdyż próbował uruchomić kasyno w administrowanym przez siebie Otwocku.