RSS
 

Nauman Aleksander (1903 – 1989)

13 lut

Dyplom lekarski uzyskał w 1930 roku. Brał udział w wojnie 1939 roku. W Otwocku od 1945 roku. Twórca uznanej w świecie szkoły rehabilitacji poprzez szkolenie zawodowe ozdrowieńców po przebytej gruźlicy. Twórca Sanatorium Rehabilitacyjnego im. H. Sawickiej w Otwocku. W swojej pracy lekarskiej dużą wagę przywiązywał do ogólnego usprawnienia chorych. Na terenie sanatorium powstała hala sportowa, korty tenisowe, boiska do gier zespołowych, w zimie lodowisko. Dbał również o rozwój intelektualny chorych. Powstała sala kinowa, odbywały się koncerty, przedstawienia i wieczory autorskie. Był lekarzem z powołania, stawiając dobro chorych nawet ponad sprawami rodzinnymi. Wiele wymagał od współpracowników, ale jeszcze więcej od siebie.
Odniósł też wiele sukcesów w pracy naukowej. Był autorem 100 prac naukowych uważanych za wzory usprawniania w inwalidztwie w chorobach przewlekłych.
Najwyższym wyrazem uznania było wybranie dra Neumana Przewodniczącym światowej Unii Przeciwgruźliczej. Do Sanatorium im. H. Sawickiej przyjeżdżali lekarze z całego świata. Prowadzono tu przez kilka lat współpracę z Narodowym Instytutem Zdrowia USA, a metody opracowane w otwockim sanatorium były powielane w wielu krajach. Prof. A. Nauman zakończył swoją pracę w Otwocku w 1970 roku. Został uhonorowany licznymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

 

Opracowała Anna Szymańska-Petryk

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz