RSS
 

Oracz Stanisław (1905 – 1976)

13 lut

Ukończył studia medyczne w 1932 roku na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie. Do roku 1934 pracował we Lwowie. Do II wojny światowej był lekarzem wojskowym. We wrześniu 1939 roku był lekarzem w 55 Pułku Piechoty. Od jesieni 1939 roku pracował w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie. W roku 1942 wstąpił do AK. Pod koniec tego roku na zlecenie szefa sanitarnego AK na woj. warszawskie przystąpił do organizowania oddziału chirurgicznego w Szpitalu Powiatowym w Otwocku, założonym przez dra Martyszewskiego. Udzielał pomocy chirurgicznej, zarówno żołnierzom konspiracji, jak i osobom cywilnym zarówno w szpitalu jak i w tajnych izbach chorych znajdujących się w prywatnych domach – do których udawał się zwykle na rowerze. Z niezwykłym poświęceniem ratował żołnierzy powstania warszawskiego i ukrywających się przed NKWD rannych żołnierzy AK. W latach 1944-1945 dr Oracz leczył również rannych i chorych żołnierzy frontu, w tym Armii Czerwonej – operując nieraz dzień i noc. Mocno wpisał się w wojenną historię Otwocka. Po wojnie objął oprócz stanowiska ordynatora oddziału chirurgicznego Szpitala Powiatowego dodatkowo prowadzenie sanatorium gruźlicy kostno-stawowej „Palladium”, a w 1947 roku został dyrektorem Szpitala Powiatowego, wygrawszy wcześniej konkurs na to stanowisko. Obie te funkcje pełnił do przejścia na emeryturę w roku 1970.

W 1953 roku uzyskał tytuł doktora medycyny. Posiadał wspaniały talent organizatorski, który w pełni ujawnił się przy budowie i organizacji nowej siedziby Szpitala Powiatowego przy ul. Batorego. Był też aktywnym członkiem wielu komisji społecznych, przez dwie kadencje radnym Miejskiej Rady Narodowej, czynnym działaczem – w tym także prezesem – Otwockiego Klubu Sportowego.

Pozostawił po sobie wspomnienie wybitnej pracy na rzecz naszego miasta oraz zaskarbił sobie wdzięczną pamięć wielu pacjentów. Otrzymał liczne medale i odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi i Medal Zwycięstwa i Wolności.

 

Opracowała Anna Szymańska-Petryk

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz