RSS
 

Russek Stanisław Zbigniew (1907 – 1985)

13 lut

W Otwocku od 1926 roku. W roku 1929 ukończył Państwową Szkołę Budowlaną, a następnie Kurs Podchorążych Piechoty w Śremie, otrzymując stopień podporucznika.
W 1926 roku był jednym ze współzałożycieli teatru amatorskiego w Otwocku działającego do dziś jako Teatr Amatorski im. Stefana Jaracza. Był nieprzerwanie czynnym aktorem, duszą i sercem oddanym teatrowi. Trudno zliczyć, ile zagrał ról, ile zaprojektował dekoracji i scenografii, jak również ile sam wyreżyserował sztuk.
W 1939 roku został powołany do wojska, brał udział w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli niemieckiej. Po powrocie z niewoli wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Pod pseudonimem „Kocisko” dowodził między innymi I kompanią IV Rejonu VII Obwodu Okręgu Warszawskiego AK.
Po wkroczeniu sowietów ukrywał się, został jednak aresztowany przez NKWD, potem przekazany UB. Zwolniony po paru miesiącach z nakazem nieopuszczania Otwocka.
Zawodowo związany z budownictwem, był projektantem i budowniczym wielu obiektów na terenie Otwocka i okolic. Był m.in. dyrektorem MPRB, a następnie pracował w Wydziale Architektury Powiatowej Rady Narodowej. Potem prowadził prywatną praktykę w zakresie projektowania i nadzorowania budów indywidualnych.
Odznaczony Krzyżem Walecznych za kampanię wrześniową, Krzyżem AK i Medalem Wojska – przez Dowództwo Londyńskie, Medalem Zwycięstwa i Wolności, medalem „Za udział w Wojnie Obronnej 1939” oraz Krzyżem Partyzanckim. Poza odznaczeniami wojskowymi otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” i inne lokalne i wojewódzkie odznaczenia.

 

Opracowała Anna Szymańska-Petryk

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz