RSS
 

Scheiblet Leon (1905 – 1979)

13 lut

Wykształcenie wyższe magisterskie – matematyk. Z Otwockiem związany od 1933 roku, kiedy to wygrał konkurs na stanowisko kierownika najstarszej szkoły w mieście. W latach okupacji należał do AK i był nauczycielem tajnego nauczania. To właśnie jemu udało się w 1942 roku odzyskać podręczniki szkolne skonfiskowane przez Niemców w otwockich szkołach.
Jako kierownik „Jedynki” od początku podejmował wysiłki w kierunku rozbudowy szkoły, gdyż uczniów ciągle przybywało. Już w 1936 roku dobudowano skrzydło z salą gimnastyczną i szatniami, budowę drugiego przerwała wojna – dokończono je w 1949 roku. W 1960 roku oddano natomiast do użytku dobudowane drugie piętro i zmodernizowano część istniejącą – położono parkiet i zainstalowano centralne ogrzewanie. Wszystko to wymagało ogromnego wkładu pracy. Kierownik zawsze dbał o szkołę. Prowadził ją wzorowo, nie szczędząc czasu ani energii. Zawsze miał za sobą poparcie rodziców i mógł liczyć na ich pomoc dla dobra placówki. Z szacunkiem odnosił się do wszystkich współpracowników niezależnie od ich stanowiska.
Działał aktywnie w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jeszcze przed wojną był prezesem Oddziału ZNP powiatu warszawskiego, później także pełnił różne funkcje. Przez wiele lat był radnym i członkiem Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Otwocku jako Przewodniczący Komisji Oświaty.
Szkoła Podstawowa nr 1 zawsze cieszyła się wysokim poziomem nauczania i wychowywania, a mieszkańcy Otwocka nazywali ją „Szkołą Scheibleta”. W pamięci rzeszy jego uczniów i kolegów pozostał obraz szlachetnego człowieka, świetnego kierownika i pedagoga i wspaniałego organizatora. Kierując szkołą przez tyle lat (na emeryturę odszedł w 1971 roku) pozostawił tu część swojego życia – poświęcił się młodzieży oraz miastu, w którym żył i pracował. Został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

Opracowała Anna Szymańska-Petryk

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz