RSS
 

Otwock staje się modny.

23 cze

Po burzy, która przez czas dłuższy szalała na łamach prasy, w związku z niedoszłem uruchomieniem domu gry w kasynie otwockim, – nastąpiła cisza. Huczek, jaki się zrobił wokół tej sprawy nie zaszkodził uzdrowisku, odwrotnie, Otwock stał się modny. Idealne warunki klimatyczne, balsamiczne powietrze, no i luksusowy gmach kasyna, przyciągają, jak zwykle tysiące kuracjuszy, oraz co ciekawsze – gości z Warszawy.
Zwiedzanie Otwocka, nawet pobieżne, wykazuje niezbicie, iż europeizacja uzdrowiska bezwzględnie go ożywiła i zespoliła nietylko z Warszawą, lecz nawet z całą Polską. Najlepszym zresztą dowodem będzie liczba zgórą 10 tysięcy osób przybyłych z całej Polski na dłuższy pobyt do Otwocka w okresie od 1 stycznia do 15 czerwca r.b. Łagodność klimatu Otwocka zapewnia uzdrowienie nietylko płucno chorym, lecz również cierpiącym na serce, naruszony system krwionośny lub nerwowy oraz wszelkiego rodzaju rekonwalescentom.  Jedną z najciekawszych właściwości Otwocka jest znakomite działanie na apetyt i trawienie, to też przyrost wagi 8 kg. lub więcej w ciągu miesiąca, jest tu na porządku dziennym.
Dogodna komunikacja (około 80 pociągów dziennie i nowa szosa samochodowa) sprawiła, że nietylko dla mieszkańców Otwocka, lecz i dla warszawiaków, spragnionych świeżego powietrza, wypoczynku i rozrywek uruchomienie kasyna otwockiego stało się prawdziwym ewenementem. Już na pierwszy rzut oka wspaniały gmach kasyna sprawia wrażenie imponujące. Piękny kolumnowy fronton kasyna, ozdobiony figurami symbolicznemi mówi o wielkości tej prawdziwie europejskiej budowli. Wnętrza są na poziomie odpowiednim. Olbrzymia sala koncertowa, efektowne halle, wytworne pokoje klubowe, czytelnia, restauracja i kawiarnia, pozostające pod zarządem jednego z najbardziej znanych w Warszawie fachowców tej branży, pierwszorzędny zespół muzyczny, przygrywający również na trzykrotnym w ciągu dnia dancingu, wszystko składa się na to by każda chwila, spędzona w kasynie była prawdziwą rozrywką.
Ubiegła niedziela wykazała najlepiej, jak potrzebny był podobny gmach w Otwocku. Jako jedna z najbardziej odpowiednich miejscowości pow. warszawskiego wybrany został Otwock by na jego terenie odbyła się uroczystość święta Wychowania Fiz. i Przysp. Wojskowego. Po mszy św. i zawodach odbyło się w kasynie rozdanie nagród oraz przyjęcie dla władz i gości, które zaszczycili swą obecnością pp. wiceminister spraw wewn. Korsak, wicewojewoda Włoskowicz, starosta pow. warszawskiego Wardejn-Zagórski, burmistrz Otwocka Górzyński oraz wielu przedstawicieli władz i organizacji powiatu warszawskiego. Wieczorem odbyła się zabawa, połączona z efektowną rewią mody. Ze słów rozbawionych gości, wypełniających salony Kasyna, stwierdzić można było, iż powrócą tu niejednokrotnie, by odetchnąć orzeźwiającem powietrzem otwockiem i spędzić parę beztroskich chwil w wytwornej atmosferze kasyna.

 

M.D.
Świat, 1 lipca 1933 r.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz