RSS
 

Sanatorium doktora Krukowskiego i S-ki „Martów”

03 sty

(FOTO)

Sanatorium doktora Krukowskiego i S-ki „Martów”, ul. Słowackiego 4/10 (d. nr 11)
W roku 1908 spółka lekarska – Gustaw Krukowski, Adam Wizel i Henryk Higier – założyła zakład Dietetyczno – Przyrodoleczniczy w nowo wybudowanym murowanym, piętrowym domu na rogu Słowackiego i Wiązowskiej (ob. Samorządowa).
Budynek stanął według projektu znanego architekta Maurycego Grodzieńskiego.
W 1913 r. dobudowano nowy pawilon z obszernymi salonami, jadalnią oraz jedno – i dwuosobowymi pokojami. W roku 1927 dobudowano tarasy do werandowania i powiększono liczbę pokoi. Powstał nowoczesny zakład, na 40 łóżek, przeznaczony dla zamożnych pacjentów, wyposażony w nowoczesne urządzenia terapeutyczne do elektryzacji, galwanizacji, faradyzacji, kąpieli elektrycznych, diatermie, lampy kwarcowe i górskie, różnego rodzaju urządzenia hydroterapeutyczne, kąpiele solankowe, kwasowęglowe, igliwiowe i In.
Sanatorium nie przyjmowało chorych na gruźlicę. Przeważali w nim pacjenci ze schorzeniami układu krążenia i przemiany materii.
Sanatorium Krukowskiego funkcjonowało do września 1939 r., potem opustoszały budynek zajęli ranni z kampanii wrześniowej.
W czasie okupacji dzięki staraniom doktora Pawła Martyszewskiego utworzono tu oddział chirurgiczny i ginekologiczno – położniczy Szpitala Powiatowego.
Od roku 1970 po generalnym remoncie, funkcjonowały oddziały Sanatorium Przeciwgruźliczego im. Ludwika Waryńskiego.
1 września 1994 r. w murach dawnego Sanatorium dr. Krukowskiego, po rozbudowie i adaptacji rozpoczął działalność Zespół Szkół nr 1 w Otwocku.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz