RSS
 

Sanatorium doktora Władysława Przygody

03 sty

(FOTO)

Sanatorium doktora Władysława Przygody, ul. Warszawska 5 (ob. Warszawska 5 i Dłuskiego 1)

W roku 1895 felczer Józef Przygoda zbudował na swojej działce leśnej dwa piętrowe, drewniane budynki, w których otworzył Zakład leczniczy dietetyczno-higieniczny dla Izraelitów. Zakład otwarty był cały rok, z koszerną kuchnią, wyposażony nowocześnie w laboratorium, gabinet rentgenowski i światłoleczniczy, cieszył się dużą frekwencję. W budynkach mieszkali też lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy sanatorium.
W 1907 r. po uzyskaniu dyplomu doktora wszech nauk lekarskich, syn właściciela Władysław Przygoda (1880 – 1937) przejął zakład, który od tej pory funkcjonował jako Sanatorium d-ra W. Przygody (choroby płucne, krtani), dyrektor W. Przygoda.
W roku 1912 dr Przygoda w sanatorium swoim rozpoczął stosowanie odmy.
Doktor umiejętnie łączył pracę zawodową z działalnością społeczną, był członkiem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.
W 1925 r. Wł. Przygoda wybrany został z listy BBWR do otwockiej Rady Miejskiej.
Sanatorium doktora Przygody czynne było  aż do wybuchu drugiej wojny światowej z przerwą w okresie pierwszej wojny światowej, w czasie, której doktor  Władysław  Przygoda został ewakuowany w głąb Rosji.  Dr Wł. Przygoda zmarł w wieku 57 lat. Sanatorium funkcjonowało dalej, kierował nim dr Benedykt Glass.
1 grudnia 1940 r. sanatorium znalazło się na terenie getta, stało się siedzibą Judenratu. Pierwszym przewodniczącym Rady Żydowskiej był Izaak Lesman, właściciel willi, od lipca 1941 r. – Szymon Górewicz, współwłaściciel pensjonatu – uzdrowiska.
Po likwidacji getta na krótko mieścił się tu Zakład Opiekuńczo-Wychowawczy Sióstr Felicjanek p.w. Najświętszego Imienia Marii.
W maju 1945 r. uruchomiono w budynkach dawnego Sanatorium doktora Przygody Szpital Przeciwgruźliczy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, potem MSW a od  1954 r. zamieszkali lokatorzy w przerobionych mieszkaniach komunalnych.
24 listopada 1992 r. Rada Miasta Otwocka nazwała część ulicy Samuela Goldflama imieniem doktora Władysława Przygody.

Opracowanie: Jadwiga Rakowska, Towarzystwo Przyjaciół Otwocka

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz