RSS
 

Willa „Julia”

04 lut

(fot.)

Na parceli Maurycego Karstensa, właściciela jednego z największych przedsiębiorstw budowlanych w Warszawie, w roku 1893 wznosiły się dwa domy do wynajęcia. Willa „Julia” – bardzo oryginalna,  murowana, piętrowa, z wyniosłą wieżą widoczną z dużej odległości i budynek drewniany, parterowy, z poddaszem, lekkiej konstrukcji, frontem do ulicy Kościelnej (ob. ul. Kościelna 2).
W roku 1905, właścicielem willi został Aleksander Kowalski, który założył w niej inhalatorium i urządził je na poziomie europejskim a w domu drewnianym – skład apteczny. W ogrodzie na swojej posesji wybudował duży drewniany budynek (nr 23 a) oraz pijalnię wody mineralnej „Motor”. Na początku lat 20-tych XX w. willa „Julia”, przeszła w ręce nowego właściciela – lekarza Gotliba Kremera i zmieniła swoje przeznaczenie. Na piętrze mieścił się Urząd pocztowo-telegraficzny, Parter zajmowali prywatni lokatorzy i  właściciel – dr Gotlib Kremer, psychiatra, dyrektor Zakładu Psychiatrycznego dla Żydów „Zofiówka”, był też internistą, pediatrą, prowadził prywatną praktykę w willi „Julia”. Dr G. Kremer pozwolił na wybudowanie w narożniku swojej parceli, kilka budynków drewnianych z przeznaczeniem na sklepy. Tuż przed wojną dr G. Kremer wyjechał z kraju na stałe.
W willi „Julia” Urząd pocztowo-telegraficzny funkcjonował do 1935 r. Telefon i Telegram działały tu aż do końca  wojny.
Po wojnie willę zamieszkiwali lokatorzy z przydziału MRN. Obecnie sprawy własnościowe są uregulowane.
Willa „Julia” została wpisana do rejestru zabytków i objęta ochroną konserwatorską (Nr 992, 80-o6-14), mimo to dopuszczono do totalnej dewastacji zabytku a przecież mogła być najwspanialszą atrakcją turystyczną Otwocka.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz