RSS
 

Emma Fiebig-Jasiczek

21 sie

Emma Fiebig była pielęgniarką w żydowskim szpitalu psychiatrycznym „Zofiówka” w Otwocku. Współpracowała tam z lekarzem, Stanisławem Sierpińskim. Po wybuchu wojny dr Sierpiński uciekł na wschód, do Lwowa. W 1941 roku, kiedy Niemcy zajęli miasto, powrócił do Warszawy, gdzie został zabrany do getta.

W sierpniu 1942 r., podczas prowadzonych przez Niemców na dużą skalę deportacji ludności żydowskiej, Fiebig skontaktowała się z Sierpińskim i zaproponowała przemycenie go z getta. Lekarz przyjął jej propozycję i tego samego dnia przeszedł na aryjską stronę razem z Genią Wagman.

Sierpiński pozostał u Emmy Fiebig przez około miesiąc, dopóki nie dostarczyła mu fałszywych dokumentów, potem przyłączył się jako lekarz do grupy partyzantów Gwardii Ludowej. W ocaleniu Sierpińskiego Fiebig kierowała się przyjaźnią.

Chociaż Emma Fiebig była pochodzenia niemieckiego, odmówiła podpisania Volkslisty (niemieckiej listy narodowościowej). Pod koniec 1942 roku została uwięziona pod zarzutem pomagania Żydom i deportowana do Auschwitz. Udało się jej przeżyć.

W roku 1968 dr Sierpiński wyjechał do Izraela, skąd przez wiele lat utrzymywał kontakt z Emmą Fiebig.

25 września 1986 r. Instytut Yad Vashem uznał Emmę Fiebig-Jasiczek za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata.

 

Opracowanie: Zbigniew Nosowski
Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich

 

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz