RSS
 

Zofia Zawadzka, Irena Zawadzka

21 sie

 

Zofia Zawadzka (zm. 1973)
Irena Zawadzka

 

Zaraz po wybuchu powstania w getcie warszawskim Bernard (Dov) Blechstein wyskoczył z pociągu wiozącego schwytanych Żydów do obozu zagłady w Treblince. Dzień później, 26 kwietnia 1943 r. doszedł do Otwocka i zapukał do domu, w którym mieszkały Zofia i Irena Zawadzkie. Siostry przygarnęły uciekiniera i nie żądając zapłaty przechowały go aż do wkroczenia Armii Czerwonej. Po wojnie Bernard Blechstein wyjechał z Polski, jednak nie zapomniał o swoich wybawicielkach i utrzymywał z nimi stały kontakt.

Jak pisała w „Gazecie Otwockiej” Joanna Dziewięcka, jedyną osobą, która dzieliła z panią Zawadzką ciężar tajemnicy o ukrywanym tu człowieku, był ks. Jan Raczkowski – jej podpora moralna i materialna. Wzmiankę o czynie Zofii Zawadzkiej można znaleźć także w książce Władysława Bartoszewskiego i Zofii Lewinówny „Ten jest z ojczyzny mojej”. Autorzy powołują się tam na świadectwo otwockiego pallotyna ks. Romana Szczygła, który opisał, że nauczycielka Zofia Zawadzka ukrywała w Otwocku „pisarza żydowskiego”. Zofię Zawadzką opisuje także Barbara Matysiak w książce „Spacerkiem po otwockich ulicach”.

Zofia Zawadzka po wojnie, przez wiele lat uczyła języka rosyjskiego w szkole nr 3 przy ul. Konopnickiej. 25 lutego 2001 roku Instytut Yad Vashem uznał Zofię i Irenę Zawadzkie za Sprawiedliwe wśród Narodów Świata.

 

Opracowanie: Zbigniew Nosowski
Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich

 

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz